Mi történik akkor, ha nem karbantartott klímát üzemeltetünk?
A légkondicionáló berendezések önmagukban számos egészségkárosító probléma okozói lehetnek, amennyiben nem tisztítjuk, fertőtlenítjük azokat rendszeres időközönként, komoly problémákkal kell szembenéznünk!
Működés közben ezek a berendezések jelentős mennyiségű, a légkörben megtalálható szennyeződést szívnak magukba, keringtetnek belső felületükön. A beltéri egység hideg, vagy fűtési üzemmódban meleg levegőt áramoltat át a belső hőcserélő felületen majd a szűrőn keresztül. Ha alaposan megvizsgálunk egy régóta karbantartás nélkül működő klímaberendezést, láthatjuk, hogy folyamatos használat mellett elkoszolódnak, elszíneződnek, rosszabb esetben gomba, baktériumok és egyéb élősködők rakódnak rájuk.
A klímaberendezésünk karbantartását nemcsak az egészségünk védelme, hanem a gép élettartamát megnövelő, környezetvédelmi, illetve energiatakarékossági szempontok is indokolják.
A tisztítást, fertőtlenítést ajánlott minimum évente egyszer megismételni, a hűtési szezon kezdetén vagy/és annak második felében.
A klímakarbantartás az alábbi műveletekből tevődik össze: ellenőrizzük a gép megfelelő működését (ellenőrizzük az üzem közbeni nyomás értékét, a hűtőközeg mennyiségét és ha szükséges pótoljuk a hiányzó közeget), a villamos berendezéseket, az automatikát. Kitisztítjuk a hőcserélőket, a kondenzátort és az elpárologtatót, valamint a rendszerben található szűrőket, és amennyiben szükséges az elektrosztatikus szűrőket cseréljük. Ezek elvégzése után következik a gombátlanítás, baktériummentesítés, tehát a teljes belső radiátort mentesítjük a gombáktól, baktériumoktól, illetve az egyéb kórokozóktól, így nem kell majd tartani a mostanában oly sokat halott légiós megbetegedésektől sem.